poniedziałek, 9 lutego 2015

Mini burgery

Mini burgery z grillowaną czerwoną papryką, pikantną wieprzowiną i kremowym camembertem.


English version below

Małe, urocze, smaczne, proste. Idealne na przyjęcie dla dzieciaków, spotkanie w gronie znajomych, czy po prostu małą obiadową odmianę. Do serwowania z dowolnymi, ulubionymi dodatkami. Ja zamiast wołowiny pokusiłam się  o pikantną wieprzowinę, ale w jej miejscu równie dobrze sprawdzą się tradycyjne wołowe kotleciki. Smacznego!


Bułeczki

Składniki:

500 g mąki pszennej
300 ml ciepłej wody
25 g świeżych drożdży
100 g roztopionego masła
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru


 1. Z drożdży, cukru i ciepłej wody utwórz rozczyn. Odczekaj 15 minut, do momentu gdy na powierzchni pojawi się lekka pianka.

 2. Wymieszaj rozczyn z pozostałymi składnikami, wyrabiaj ciasto aż będzie gładkie i błyszczące.

 3. Blachę do pieczenia podsyp mąką lub wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto podziel na 20 równych porcji. Uformuj bułeczki, ułóż na blaszce, przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na 25-30 minut.

 4. Jeśli chcesz by bułeczki miały bardziej „burgerowy” charakter, przed pieczeniem posmaruj je roztrzepanym z wodą żółtkiem i posyp ziarenkami sezamu.

 5. Nagrzej piekarnik do 200° C. Piecz bułeczki aż wierzch będzie delikatniezrumieniony. (około 10-15 minut powinno wystarczyć)

 6. Bułeczki pozostaw do ostygnięcia, po czym przekrój na pół i wypełniaj według uznania.


Burger

Składniki:

½ kg schabu lub łopatki wieprzowej
2 duże czerwone papryki
Camembert lub ser podpuszczkowy
Musztarda lub majonez
Roszponka
Do mięsa: 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1 łyżka miodu, 1 łyżeczka  sosu sojowego, 1 łyżeczka soku z cytryny, 1 łyżeczka cukru trzcinowego, 1 pikantna papryczka, 1 szalotka, 2 szklanki wody, sól, pieprz.

 1. Mięso pokrój na drobne kawałki. Podsmaż krótko na mocno rozgrzanej patelni razem z cebulką i papryczką. Następnie dodaj pozostałe składniki i gotuj pod przykryciem tak długo, aż mięso zacznie się rozpadać na drobne włókna (u mnie zajęło to około 45 minut). W połowie gotowania zdejmij pokrywkę, aby sos zgęstniał i oblepił mięso.

 2. Papryki pokrój na 20 niewielkich kawałków. Ułóż na skropionej oliwą blaszce, posyp odrobiną soli i cukru. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200° C i piecz około 8 minut.

 3. Z gotowych składników złóż burgery, uprzednio smarując każdą połówkę bułeczki majonezem lub musztardą. W środek każdego wetknij wykałaczkę i voila!


 4. Burgery z takimi dodatkami smaczne są zarówno na ciepło jak i na zimno ;)

piątek, 6 lutego 2015

Sałatka: kaczka, gruszka i gorgonzola.

Różowa pierś kaczki, kremowa gorgonzola, słodka gruszka i słone pistacje na zielonych liściach roszponki.


English version below

Kaczka i ser? Połączenie może zaskakiwać, lecz efekt jest zaskakująco pyszny. Przełamana słodką gruszką, kwaśną borówką i wytrawnym sosem, sałatka dostarcza podniebieniu całej gamy smaków, które idealnie się uzupełniają.

Składniki:

2 piersi kaczki (ze skórką!)
1 opakowanie roszponki
2 duże, dojrzałe gruszki
1 kieliszek brandy lub koniaku
2 łyżki masła
½ opakowania gorgonzoli (ok. 100 g)
½ łyżki oleju
Garść pistacji
Garść borówek (mogą być też maliny, lub mieszanka owoców leśnych – cokolwiek macie akurat w zamrażarce)
Sól, pieprz


Kaczka:

 1. Piersi dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. Skórkę ponacinaj na krzyż do mięsa (uważaj, aby nie naciąć zbyt głęboko). Z obydwu stron natrzyj solą, pieprzem i odrobiną oliwy.

 2. Nagrzej piekarnik do 180° C.

 3. Na mocno rozgrzanej patelni smaż piersi. W pierwszej kolejności połóż je skórką do dołu i smaż ok. 4-6 minut (aż tłuszcz niemal całkiem się wysmaży, a skórka będzie miała ciemno-złocisty kolor). Następnie przewróć na drugą stronę i smaż przez 1 minutę.

 4. Mięso przełóż do naczynia żaroodpornego skórą do góry. Nie przykrywaj naczynia! Wstaw do nagrzanego piekarnika. Tłuszcz, który pozostał po smażeniu przelej do niewielkiej miseczki – użyjesz go podczas robienia sosu.

 5. Piersi piecz od 14 do 18 minut, w zależności od tego, jaki stopień upieczenia mięsa preferujesz. Ja lubię, gdy mięso jest lekko różowe w środku, dlatego swoje piekłam równe 14 minut. Jeśli jednak wolisz bardziej upieczone, trzymaj je w piekarniku 18 minut.

 6. Po wyjęciu z piekarnika naczynie szczelnie przykryj folią aluminiową i odstaw na około 10 minut. Bardzo ważne jest, by nie kroić mięsa od razu i dać mu odpocząć. Dzięki temu soki równomiernie się rozejdą, a mięso nie będzie gumowate ani twarde.

 7. Po 10 minutach ostrym nożem pokrój pierś w cienkie paski.


Sałatka:

 1. Na talerzu ułóż roszponkę, dodaj pokrojoną gorgonzolę, borówki i pistacje.

 2. Gruszki pokrój w średnią kostkę. Na patelni rozgrzej masło. Wrzuć gruszki i po chwili smażenia dolej alkohol. Smaż ok. 5 minut, aż gruszki będą lekko rumiane. Zlej do miseczki sos pozostały po smażeniu, a gruszki ułóż na roszponce.

 3. Do sosu z gruszek dolej jeszcze ciepły tłuszcz pozostały ze smażenia kaczki. Dopraw do smaku solą i pieprzem (ja dodałam również odrobinę octu jabłkowego).


 4. Ułóż kaczkę na sałatce. Polej delikatnie ciepłym sosem. Smacznego!

czwartek, 5 lutego 2015

Magiczne ciasto cytrynowe

… czyli 3 cytrynowe warstwy z jednej masy.


English version below

Dziś obiecana cytrynowa wariacja na temat magicznego ciasta. Przyjemnie lekka i cytrynowa, choć dzięki dodatkowi miodu absolutnie nie kwaskowa. Równie pyszna i efektowna jak wersja podstawowa i czekoladowa. A w zanadrzu mam dla was jeszcze kilka smaków tego ciasta … ;)


Składniki:

2 jaja
¾ szklanki cukru
½ szklanki mąki
¼ szklanki roztopionego masła
¾ szklanki ciepłego mleka
¼ szklanki soku z cytryny
½ łyżeczki octu winnego
1 łyżeczka limoncello
1 łyżka miodu
Szczypta kardamonu


 1. Białka dokładnie oddziel od żółtek. Żółtka utrzyj z połową cukru na jasną, puszystą masę.

 2. Pozostały cukier dodaj do białek. Ubij na sztywną pianę, pod koniec dodając ocet dla ustabilizowania białek.

 3. Nagrzej piekarnik do 165° C.

 4. Do żółtek, cały czas mieszając, dodaj ciepłe mleko, rozpuszczone masło, miód, sok z cytryny i limoncello. Miksuj na wolnych obrotach około pół minuty, po czym dodaj mąkę i kardamon. Mieszaj kolejne pół minuty.

 5. Na sam koniec, przy użyciu drewnianej łyżki, delikatnie dodaj do masy ubite białka. Najlepiej dodawać je porcjami, w trzech częściach. Upewnij się, że ciasto jest dobrze wymieszane (białka nie mogą opaść, ale nie mogą też widocznie oddzielać się od masy).

 6. Przelej ciasto do wysmarowanej olejem i posypanej mąką niewielkiej formy – ja korzystałam z typowej „keksówki”, ciasto sięgało mniej więcej do ½ wysokości blaszki.

 7. Piecz około 45 – 60 minut. Po 45 minutach delikatnie dotknij na środku wierzchu ciasta. Jeśli jest delikatne, ale sprężyste i nie klei się do palca, możesz wyjąć je z piekarnika. Jeśli nie – pozostaw je w piekarniku na jeszcze 10 minut.


 8. Pozwól ostygnąć, wstaw do lodówki na około 3 godziny i dopiero dobrze schłodzone krój gładkim, ostrym nożem. Posyp cukrem pudrem, udekoruj wedle uznania. Smacznego!

poniedziałek, 2 lutego 2015

Magiczne ciasto czekoladowe

… czyli 3 czekoladowe warstwy z jednej masy.


English version below

Proste, niewymagające zbyt wielu składników, niezwykle efektowne i przede wszystkim przepyszne. Kremowy spód o konsystencji gęstego budyniu i miękki środek są ukryte pod warstwą lekkiego biszkopta. Czekoladowe, kawowe, cytrynowe, pomarańczowe, waniliowe… Lubię to ciasto dlatego, że za każdym razem można nadać mu inny smak. Dziś przedstawiam wersję mocno czekoladową, a jutro zapraszam na cytrynową!


Ciasto na zdjęciach jest drugim, które upiekłam tego dnia. Pierwsze nie doczekało zrobienia zdjęć, więc sugeruję od razu podwoić liczbę składników ;)

Składniki:

2 jaja
¾ szklanki cukru
½ szklanki mąki
¼ szklanki ciemnego kakao
¼ szklanki roztopionego masła
1 szklanka ciepłego mleka
¼ szklanki rumu
½ łyżeczki octu winnego
2 łyżeczki nutelli
1 łyżeczka mocnego espresso
Szczypta soli
Szczypta cynamonu i chili


 1. Białka dokładnie oddziel od żółtek. Żółtka utrzyj z połową cukru na jasną, puszystą masę.

 2. Pozostały cukier dodaj do białek. Ubij na sztywną pianę, pod koniec dodając ocet dla ustabilizowania białek.

 3. Nagrzej piekarnik do 165° C.

 4. Do żółtek, cały czas mieszając, dodaj ciepłe mleko, rozpuszczone masło, rum i espresso. Miksuj na wolnych obrotach około pół minuty, po czym dodaj mąkę, kakao, sól i przyprawy. Mieszaj kolejne pół minuty.

 5. Na sam koniec, przy użyciu drewnianej łyżki, delikatnie dodaj do masy ubite białka. Najlepiej dodawać je porcjami, w trzech częściach. Upewnij się, że ciasto jest dobrze wymieszane (białka nie mogą opaść, ale nie mogą też widocznie oddzielać się od masy).

 6. Przelej ciasto do wysmarowanej olejem i posypanej mąką niewielkiej formy – ja korzystałam z typowej keksówki, ciasto sięgało mniej więcej do ½ wysokości blaszki.

 7. Piecz około 50 – 60 minut. W czasie pieczenia wierzch ciasta będzie delikatnie pękał, lecz to normalne i nie należy się tym przejmować. Po 50 minutach delikatnie dotknij na środku wierzchu ciasta. Jeśli jest delikatne, ale sprężyste i nie klei się do palca, możesz wyjąć je z piekarnika. Jeśli nie – pozostaw je w piekarniku na jeszcze 10 minut.


 8. Uwaga łasuchy: magicznego ciasta nie kroimy na ciepło, bo się rozwarstwi. Przy obecnej porze roku najlepiej przykryte ściereczką wystawić do szybkiego ostudzenia na balkon, a następnie wstawić je do lodówki na około godzinę. Po tym czasie nie pozostaje nic innego jak pokroić (nożem z gładkim ostrzem), posypać cukrem pudrem i cieszyć się magicznymi trzema warstwami czekoladowych pyszności. Smacznego!

niedziela, 1 lutego 2015

Tłusty Czwartek: pieczone donuty

Puszyste pieczone donuty z kolorowym cytrynowym lukrem.


English version below

Donuty, lub też doughnuts, popularne w całym anglojęzycznym świecie. Mięciutkie, słodkie drożdżowe ciasto, polane grubą warstwą kolorowego lukru… któż mógłby się oprzeć?  Dla tych, którzy unikają zbędnych kalorii, a chcą nacieszyć się tłustym czwartkiem – przedstawiam lżejszą, pieczoną wersję. Smacznego!



Składniki:

25 g świeżych drożdży
2/3 szklanki ciepłego mleka
2 ½ szklanki mąki pszennej
1 łyżka masła
1/3 szklanki cukru
1 jajko
1 łyżeczka rumu

Dodatkowo:

Cukier puder
Barwniki spożywcze
Cytryna
Kolorowa posypka

 1. Z cukru, mleka i drożdży utwórz rozczyn. Odstaw do wyrośnięcia na 15 minut, aż na powierzchni powstanie lekka pianka.

 2. Pozostałe składniki umieść w dużej misce. Dodaj rozczyn i wyrabiaj, aż ciasto będzie gładkie, lśniące i łatwo będzie odchodzić od ręki.

 3. Z ciasta uformuj kulę, posmaruj wierzch odrobiną oleju aby nie przywarło do miski, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1,5 godziny.

 4. Po wyrośnięciu wyrób ciasto przez krótką chwilę, następnie rozwałkuj na grubość około 1,5 cm. Szklanką wykrawaj pączki, a małym kieliszkiem lub foremką środek. Gotowe donuty przekładaj na blachę. Z podanej porcji ciasta powinno wyjść około 12 donutów. Przykryj ściereczką i ponownie pozostaw do wyrośnięcia na 45 minut.

 5. Nagrzej piekarnik do 180° C.

 6. Pączki posmaruj odrobiną mleka rozmieszanego z wodą. Wstaw do piekarnika i piecz około 10 minut. (wierzch powinien być delikatnie rumiany)


 7. Z cukru pudru, barwników i soku z cytryny zrób dość gęsty lukier. Ostudzone pączki polukruj, posyp posypką i uważaj, żeby nie zjeść wszystkich na raz :) 

sobota, 31 stycznia 2015

Razowe bajgle

Zdrowsza wersja popularnych amerykańskich bajgli.



English version below

Małe, okrągłe bułeczki z dziurką w środku, w towarzystwie kremowego serka lub innych dodatków. Niezwykle popularne w Stanach, choć ostatnio także i w Polsce. Idealne na śniadanie czy przekąskę w czasie pracy. Dziś w zdrowszej, razowej wersji. Smacznego!


Po lewej: Bajgiel z serem Limburger, bekonem, sałatą i piklowaną rzodkiewką. Po prawej: Bajgiel z wędzonym twarogiem, wędzonym łososiem, gruszką i sosem balsamicznym.

Składniki:

350 g mąki żytniej razowej
150 g mąki pszennej
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
20 g świeżych drożdży
200 ml letniej wody
100 ml ciepłego mleka

Dodatkowo:

1 żółtko
3 łyżki sody oczyszczonej
ziarna lub przyprawy do posypania

1. Z mleka, drożdży i cukru zrób rozczyn. Odstaw na 15 minut, aż na powierzchni zacznie pojawiać się lekka pianka.

2. W misce wymieszaj suche składniki. Dodaj rozczyn, wodę, wyrabiaj do momentu, gdy ciasto jest gładkie, błyszczące i łatwo odchodzi od ręki.

3. Gotową kulkę ciasta posmaruj z wierzchu odrobiną oliwy, aby nie przywarło do miski. Przykryj ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. (ciasto podwoi swoją objętość)

4. Wyrośnięte ciasto wyrób przez chwilę na blacie, a następnie podziel na 12 równych części. Najprostrzą metodą jest uformowanie z ciasta podłużnego wałka i pokrojenie go.

5. Z każdej części uformuj równą kulkę, w środku robiąc palcem dziurkę. Nadaj bajglom pożądany kształt, po czym odłóż do wyrośnięcia na oprószonej mąką blaszce na kolejne 45 minut.

6. Gdy bajgle kończą wyrastać, w dużym garnku zagotuj wodę z sodą oczyszczoną. Bajgle delikatnie wkładaj do wody na ok. 1 minutę, po czym odłóż na papier lub kratkę do odcieknięcia. Obgotowane i obsuszone bajgle przełóż na blachę, posmaruj żółtkiem roztrzepanym z wodą i posyp ulubionymi ziarnami. (moje posypałam czarnuszką i suszonymi pomidorami z czosnkiem).


7. Piecz w 180°C przez 15-18 minut, aż wierzch będzie ładnie zrumieniony. Gotowe przełóż do ostygnięcia. Smacznego!